ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
PİYASALAR
DOLAR
1,5185
EURO
1,9585
IMKB
59.919
ALTIN
391,13
POSTA LİSTESİ
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara16/32 ºC
Erzurum8/27 ºC
İstanbul23/31 ºC
İzmir23/36 ºC
NÖBETÇİ ECZ.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SEVGİLİ GENÇLER
19 Temmuz 2010 / 12:41
Üniversite öğrencisi olma yolunda yoğun ve yorucu bir çalışma dönemini geride bıraktınız...

Üniversite öğrencisi olma yolunda yoğun ve yorucu bir çalışma dönemini geride bıraktınız. YGS ve LYS sınavlarını başardınız. Şimdi de büyük bir heyecanla tercih dönemini de atlatıp, gündüz hayallerinizi, geceleri ise rüyalarınızı süsleyen üniversite kapısından içeri girmek üzeresiniz. İşte tam bu aşamada sizlere bir dost eli uzatıp, tercihinizde ve Bayburt Üniversitesini tercih etmede kılavuz bilgiler sunmayı görev edindik. İşte o kılavuz bilgiler:

1.     Yapacağınız tercihler, üniversite ve şehir tercihi değil, meslek tercihi olmalıdır.

2.     Tercihleriniz, sizin ilginize ve yeteneğinize uygun olmalıdır. Babam bunu istiyor. Annem şunu istiyor. Falanca şu bölümde okuyor. Filanca meslek daha popüler gibi gerekçelerle kendi gerçeklerinizden uzaklaşmamalısınız. Yoksa verilen emek harcanan zaman ve para boşuna gitmiş olacaktır. Ailenizle ve çevrenizdekilerle elbette istişare edin fakat kararı kendiniz verin.

3.     Tercih kılavuzunu çok iyi inceleyin ve dikkatli okuyun. Yerleştirme puanları ve genel başarı sıraları iyi okunmalı ve yorumlanmalıdır. Aksi halde tercih hataları kaçınılmaz olacaktır. Bu konuda uzman bir rehber öğretmen veya danışmandan mutlaka yardım almalısınız.

4.     Tercihlerinizi mezun olduğunuz alan ile aynı alanda olduğu kabul edilen bölümlerden yapmanız daha avantajlı olacaktır. Alan dışı tercih yaptığınızda, Ağırlık Orta Öğretim Başarı Puanınız (AOBP) 0,15 yerine 0,12 katsayısı ile çarpılacak ve puan kaybına uğrayacaksınız.

5.     Tercih edeceğiniz bölümün hangi puan türüne dahil olduğuna dikkat edin ve o türdeki puanınızı dikkate alarak tercihinizi yapın.

6.     Okumayı düşünmediğiniz bir bölümü asla tercih listenize almayınız. Kayıt yaptırmasanız bile, yerleştirildiğiniz bölümlerden dolayı ertesi yıl ağırlıklı ortaöğretim başarı puanınız yüzde 50 oranında düşecektir.

7.     Ölü tercih yapmayın. Bir tercihi kendinden daha yüksek puanlı bir bölümün üzerine yazmak, ölü tercih anlamına gelir ve tercih hakkınızı eksiltmekten başka bir işe yaramaz.

8.     İstediğiniz bölümlerden oluşan tercih listenizi, yüksek puandan düşük puana göre sıralayın.

 

Sevgili gençler, Bayburt Üniversitesi yapılanma ve yapılaşmasını bir üçüncü nesil konsepti ile tesis eden, Bologna süreci ile başlatılan Avrupa Yükseköğretiminde yeniden yapılanma ölçütleri ile öğrencilerine eğitim imkânları ve fırsatları sunan ve onların çağdaş dünyanın ihtiyaç duyduğu nitelikli birey olarak yetişmesine odaklanan bir eğitim kampıdır.

Lider nesillerin tercihi Bayburt Üniversitesi, sizlerinde tercihi olsun.

Üniversitemizde buluşmak üzere, hepinizi sevgi ile kucaklıyor, esenlikler ve başarılar diliyorum.

 

 

                                              Prof. Dr. Murat MOLLAMAHMUTOĞLU

                                              Bayburt Üniversitesi Rektörü

 
 
Sami AYAN
Bayburt Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
 
Bu haber toplam 26 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER