ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
PİYASALAR
DOLAR
1,8495
EURO
2,4655
IMKB
52.093
ALTIN
680,50
POSTA LİSTESİ
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara-9/9 ºC
Erzurum-18/1 ºC
İstanbul7/13 ºC
İzmir1/17 ºC
NÖBETÇİ ECZ.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TEREYAGI MI MARGARIN MI?
29 Mayıs 2010 / 17:28
GULTEN KORAL

Sabah kahvaltılarının değişmez bir parçası olan margarin veya tereyağını ekmeğin üzerine sürüp bal,..Sabah kahvaltılarının değişmez bir parçası olan margarin veya tereyağını ekmeğin üzerine sürüp bal, reçel veya kaymakla birlikte yemenin tadına pek çok kişi doyamaz. Peki kalp sağlığı için tereyağ mı margarin mi?


Özellikle kolesterol sorunu olan insanlar bu yağların kendileri için zararlı olduğunu bilir, buna rağmen vazgeçemez. Peki kalp sağlığınızı korumak için tereyağı veya margarinden hangisini tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Mayo Clinic'in haberine göre, Margarin bitkisel yağlardan yapılmıştır ve bu nedenle kolesterol içermez. Aynı zamanda tereyağına göre margarinde tekli ve çoklu doymamış yağlar fazladır.

Bu yağ çeşitleri doymuş yağın yerine kullanılınca kötü kolesterolün düşmesine yardım ediyor. Diğer yandan tereyağı ise hayvansal yağlardan üretiliyor. Kolesterol ve yüksek seviyede doymuş yağ içerir.

Fakat margarinlerin hepsi için çok sağlıklı diyemeyiz, hatta bazı margarinler, tereyağından daha kötü olabilir. Genelde, tereyağından daha sert olan margarinler daha fazla trans yağ içeriyor.

Bu nedenle paket margarinler genellikle yayık, yumuşak olanlardan daha fazla trans yağ içerir. Doymuş yağ gibi trans yağ da kan kolesterolünü ve kalp hastalığı riskini artırır.

Ayrıca trans yağlar iyi kolesterol seviyesini de düşürür. Yumuşak margarin (benecol) gibi ekmeğe sürülenler bitki stenolleri ve sterolleriyle takviye edilmiştir ve kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Ekmeğe kolayca sürülebilen margarinler almadan önce etiketin arkasındaki besin değerlerini okuyun ve özellikle içerdikleri doymuş yağ ile trans yağ miktarlarına dikkat edin. Margarin tadını sevmiyorsanız ya da tereyağını tamamen bırakmak istemiyorsanız, dövülmüş ya da eğer bulabilirseniz diyet tereyağı kullanın.

Bir başka öneri olarak da tereyağı, zeytinyağı ya da kanola yağı karışımı ürünleri deneyebilirsiniz. Uzmanlar bu ürünleri kullanırken de aşırıya kaçmamanızı tavsiye ediyor

KAYNAK:SAGLIK AKTUEL
DUZENLEYEN : GULTEN KORAL.

Bu haber toplam 545 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER