ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
PİYASALAR
DOLAR
1,8495
EURO
2,4655
IMKB
52.093
ALTIN
680,50
POSTA LİSTESİ
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara-9/9 ºC
Erzurum-17/1 ºC
İstanbul7/13 ºC
İzmir2/17 ºC
NÖBETÇİ ECZ.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÜNİVERSİTE HALK İLE BÜTÜNLEŞTİ
28 Mayıs 2010 / 07:04
Bayburt Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 1. Bahar Şenliklerinin dördüncü günü tam anlamıyla üniversite-halk bütünleşmesine sahne oldu...

Bayburt Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 1. Bahar Şenliklerinin dördüncü günü tam anlamıyla üniversite-halk bütünleşmesine sahne oldu. İlk üç gün etkinliklere gittikçe artan bir katılımla dahil olan Bayburtlular dördüncü gün adeta Kampüsü doldurdu. Akşamki Selami Durmuş konseri dolayısıyla kampüse gelen Bayburtlular öğrencilerle yan yana saatlerce eğlendi.

Yaklaşık olarak 3000 kişinin dinlediği konsere Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, öğretim üyeleri, idari personel ve öğrenciler tam kadro katıldı. Eğitim Fakültesi önüne kurulan ses sistemi ve dev sahne şovların merkezi oldu.

Bahar Şenlikleri dördüncü gün etkinliklerine şenliğin organizesiyle görevli Söğüt Yapım Organizasyon şirketinin programları damga vurdu. Gündüz saat 11:00'da dede Korkut, Yunus Emre, Hacivat-karagöz kostümleri içindeki tiyatrocular davul eşliğinde şehirde kağıtlı şeker ve şenlik davetiyesi dağıttı.

Öğleden sonra Tiyatro ve dizi oyuncusu Sezai Yeşilyurt ve grubu oyunlar, skeçler ve stand-up gösterileri ile öğrencilere ve halka neşeli dakikalar yaşattılar. Özellikle Fatih Ürek ve Ciguli tiplemeleri halkın ilgisini kazandı. Bayburt üniversitesi Halk oyunları Kulübünün zeybek gösterisi ve öğrencilerin çalınan müzikler eşliğinde oynadıkları halay, horon ve kolbastı gün boyu kampüste hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu.

Akşam saat 19:00'da sahneye günün sanatçısı Selami Durmuş çıktı. Daha önce ulusal bir televizyon kanalı tarafından düzenlenen 'Halkın yıldızları' Türk halk Müziği yarışmasında 18 hafta birinciliğin ardından finalde de birinci olarak tamamlayan Durmuş söylediği türkülerle izleyenlere neşeli saatler yaşattı. Durmuş güçlü sesiyle söylediği 'haberin var mı, neden çattın kaşlarını, tellocan, hele Dadaş hoş musun, Mardin kapı şen ola, bilemedim kıymetini kadrini' gibi tanınmış türkülerle Bayburtlulara ve üniversite camiasına farklı bir gece yaşattı.

Gece boyunca süren eğlencede halk ile üniversitenin buluşması gecenin en önemli olayıydı. Konseri izleyenler arasında bulunan bedensel özürlü vatandaş Engin demir Bayburt üniversitesi rektörü Prof Dr. Murat Mollamahmutoğlu'na teşekkür etmek isteyince Mollamahmutoğlu Demir'in yanına kadar geldi. Engin Demir rektöre 'Böyle bir şenlik düzenlediğiniz için çok teşekkür ederim. Bize farklı günler yaşattınız. Demek ki Bayburt'ta bu tür şenlikler bir ihtiyaçmış. Bunların devam etmesini diliyorum ve tekrar teşekkür ediyorum' dedi.

Şenlikle beşinci gün de tüm hareketliliğiyle devam edecek ve gece havai fişek gösterileriyle son bulacak.

28 Mayıs Cuma günü şenlik programı:

17:30 Öğrenci gruplarının sunum ve gösterileri, (Bayburt Üniversitesi Türk Halk Müziği konseri)

20:00 Protokol konuşmaları ve ödüllerin takdimi

20:30 Türkü, şiir, Türkiye Kültür Sanat topluluğu havai Fişek şov

Sami AYAN
B. Ü. Basın ve halkla İlişkiler Müşavirliği

Resimler için tıkla 

 

Bu haber toplam 467 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER