ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
PİYASALAR
DOLAR
1,8495
EURO
2,4655
IMKB
52.093
ALTIN
680,50
POSTA LİSTESİ
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara-9/9 ºC
Erzurum-18/1 ºC
İstanbul7/13 ºC
İzmir1/17 ºC
NÖBETÇİ ECZ.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan B.Ü. Öğrenci Forumunda
26 Mayıs 2010 / 22:42
Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat bu gün Bayburt Üniversitesindeydi. Bayburt Üniversitesi'nin...

BELEDİYE BAŞKANI HACI ALİ POLAT ÖĞRENCİ FORUMUNDAYDI

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat bu gün Bayburt Üniversitesindeydi. Bayburt Üniversitesi'nin davetlisi olarak öğrenci forumuna katılman Hacı Ali Polat Mühendislik Fakültesi amfisinde öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Bu gün saat 15:15'te Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi amfisindeki öğrenci forumuna Rektör Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu'nun ev sahipliğinde konuşmacı olarak Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Genel Sekreter Celal Akıl ve Genel Sekreter yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Okuyan ile birlikte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Salonu tamamen dolduran öğrenciler Belediye başkanı Hacı Ali Polat'a şehir-öğrenci diyalogu ve kentin sorunları hakkında sorularını yönelttiler.

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat öğrencilerin sorularını dinlerken notlar aldı. Konuşmasına kendisine öğrencilerle buluşma imkânı veren Rektör Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu'na teşekkürle başlayan Polat; “Biz üniversitesi olan bir şehir olmaktan mutluyuz. Biz üniversitemizin bahar şenliklerini ilk kez yaşaması gibi üniversite-şehir diyalogunu da ilk kez yaşıyoruz. Bu bizi mutlu kıldığı gibi sorumlulukta yüklüyor. Üniversitemiz yeni kuruldu ve siz değişik şehirlerden buraya geldiniz. Bizim amacımız sizi bu şehirden memnun kılmaktır. Sizden beklentimiz de bu şehre bilim ve kültür alanında katkı sunmanızdır. Üniversitenin bir şehrin kültür mirasına ne derece katkı yaptığını çevremizde daha önce üniversiteye kavuşan illerden biliyoruz. Biz de üniversiteye ve öğrencilerine bu şehri yuvaları gibi kabullenmeleri için gerekli şartları oluşturmaya çalışıyoruz. Önceki hafta sayın valimizle yapılan öğrenci forumunda sorulan soruların çoğu bizim alanımızla ilgiliydi. Ama ben sizden yeniden dinlemek ve tüm açıklığıyla sormanızı istiyorum.”dedi.

Öğrenciler özellikle yaşadıkları, barınma, pahalılık, sosyal alanların eksikliği, ulaşım, su, halk-üniversite ilişkileri gibi konularda Belediye Başkanı Hacı Ali Polat'a sorular yönelttiler. Polat, 2009 yılı içerisinde sadece iki gün su kesintisi yaşandığını, şehrin otuz yıl önceki su hatlarıyla su aldığını, isale hattını yaptıklarını ve suyun arıtılması için arıtma tesisi projesi hazırladıklarını ve kabulü için çalıştıklarını belirtti. Şehrin suyunda kalsiyumun yüksek olduğunu bunun da sağlık için bir sorun teşkil etmediğini söyledi. İsale hatlarının çalışmalarının şehir içerisinde devam ettiğini ifade eden Polat, Erzurum Köprüsünden atık su arıtma tesisini yapacakları yere kadar Çoruh'un iki yanına kanalizasyon çalışması yapacaklarını da dile getirdi. Belediyenin kısıtlı imkânlarla hizmet yürütmeye çalıştığını ifade eden Polat gelirlerini arttırmak için HES projesi yaptıklarını ve Türkiye'de HES yapacak olan ilk belediye olacaklarını söyledi. Bayburt'un ekonomik imkânlarının dar olduğunu çöp vergisine, tabela vergisine vb hizmetlere zam yaparak gelirlerini artıramayacaklarını bu tür büyük projelerle gelirlerini artırmayı hedeflediklerini, buradan gelecek gelirleri de hizmete yönlendireceklerini belirtti.

Şehirdeki esnafın da zamanla kendisini yenileyeceğine inandığını ifade eden Polat zamanla arz talep dengesiyle fiyatların yerine oturacağını söyledi. Şehrin sokaklarına öğrencilerle hayat geldiğini, üniversitenin şehir için ne kadar önemli olduğunun farkında olduklarını ifade etti.

Belediye olarak Çoruh Nehrine gözleri gibi baktıklarını ifade eden Polat yakın bir zamanda Çoruh'un her iki yanında özel bir peyzaj düzenlemesi yapılacağını, oralarda yeni yaşam ve dinlenme alanları oluşacağını ifade etti. Ayrıca Çoruh'a giden atık sular için de arıtma tesisi planladıklarını söyledi. Üniversitenin karşı tarafındaki 15 dönümlük araziye bir park yapmayı düşündüklerini, bütün bunların şehre olduğu gibi üniversite öğrencisine de hizmet anlamına geldiğini vurguladı.

Öğrenci-şehir diyalogu hakkında sorulan soru üzerine bir ailede bile kültür çatışmasının yaşandığını, şehir kültürü ile üniversite kültürünün zamanla birbiriyle etkileşerek gelişeceğini söyledi. Öğrenciden şehre uyum için fedakârlık bekleyen Polat “Burada kabul etseniz de etmeseniz de yerleşmiş bir kültür var. Buradaki aileler henüz ortak kullanım alanlarında şortla dolaşan bir üniversite öğrencisine alışamadı. Her toplumun kendine ait değerleri vardır. Bunları tartışabilirsiniz ama bu felsefi bir tartışma olur. Gerçeği değiştirmez. Bazı konularda hassas olursak inanın buradaki halk sizinle pişirdiği yemeği paylaşır. Sizi anne baba gibi kucaklar. İnanın ki bu halk buna hazırdır.” Dedi.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Hüseyin Önder 12 kilogramlık evsel atıktan bir metreküp gaz elde edilebileceğini, kendisinin bu yönde çalışmaları olduğunu ve bu konudaki birikimini şehirle paylaşmak istediğini, bu sayede üniversitenin de şehre bir katkısının olacağını ifade etti. Başkan Hacı Ali Polat belediyenin standartlara uygun bir katı atık tesisinin bulunduğunu, Gümüşhane'yi de dâhil ederek yaklaşık 200.000 nüfuslu iki şehrin katı atıklarının burada toplanacağını, bu durumda birlikte çalışma imkânı olacağını ve kendisinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Bayburt kalesi ile ilgili sorulan bir soru üzerine kalenin 3000 yılık tarihe sahip olduğunu, ve Kültür Bakanlığının yetkisinde ve kontrolünde olduğunu, ödenek olmadığı için içerisine herhangibir düzenleme yapılamadığını anlattı. Ancak kalenin giriş ve çıkışının kontrol altına alınacağını belirtti. Barınma konusundaki soru üzerine eski sanayinin bulunduğu alan hakkında TOKİ ile anlaştıklarını ve buradaki kentsel dönüşümü TOKİ'ye kabul ettirdiklerini, buradaki projenin gerçekleşmesi durumunda burada 1628 daire olacağını, bu sayede konut ve barınma sorununun büyük oranda çözüleceğini belirtti. Belediye olarakta bir otel ve apart daireler yaptırma konusunda görüşme ve çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Üniversitede Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışan ve moleküler biyoloji alanında araştırmalar yapan Selcen Naciye Bayramci bir şebeke suyundan aldığı numunelerde defalarca bakteri tespit ettiğini ve bu durumun kanser ile direkt ilişkilendirilebileceğini ve mutlak surette arıtılması gerektiğini söylemesi üzerine başkan Polat kendilerine bu güne kadar bu doğrultuda bir raporun gelmediğini söyledi. Sağlık İl Müdürlüğünün şebeke suyundan her ay düzenli olarak numune aldığını ve böyle bir tespitin kendilerine ulaşmadığını söyleyen Polat üniversitenin bu doğrultudaki raporunun kendi ellerini de güçlendireceğini ve su arıtma tesisi projelerinin kabulünde faydalı olacağını dile getirdi.

Yaklaşık iki saat süren ve soru-cevap şeklinde gerçekleşen foruma katıldığı için keyif aldığını ifade eden Belediye Başkanı Hacı Ali Polat zaman zaman öğrencilerle bu tür toplantılarda buluşmak istediğini, toplantının yararlı geçtiğini söyledi.

Forum sonunda Bayburt Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu tarafından Belediye Başkanı Hacı Ali Polat'a plaket ve üniversitenin logosunun bulunduğu bir çini hediye edildi.

Sami AYAN
B. Ü. Basın ve halkla İlişkiler Müşavirliği

Resimler için tıkla 

 

Bu haber toplam 451 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER