ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
PİYASALAR
DOLAR
1,8495
EURO
2,4655
IMKB
52.093
ALTIN
680,50
POSTA LİSTESİ
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara-9/9 ºC
Erzurum-17/1 ºC
İstanbul7/13 ºC
İzmir2/17 ºC
NÖBETÇİ ECZ.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Herkes Sürece Saygılı Olmak Zorunda"
08 Mayıs 2010 / 20:07
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bayburt'ta katıldığı ağaç dikme töreninde yaptığı açıklamada, "Yargıya bütün toplumun sahip çıkması gerekiyor" dedi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bayburt'ta katıldığı ağaç dikme töreninde yaptığı açıklamada, "Yargıya bütün toplumun sahip çıkması gerekiyor" dedi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Yargıtay üyeleri, ziyaretlerine ilk olarak Bayburt Valiliği ile başladı. Burada Bayburt Valisi Kerem Al ve Bayburt'un diğer protokol mensupları ile sohbet eden Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'e Vali Kerem Al plaket takdim etti. Yargıtay Başkanı Gerçeker'in de Vali Al'a hediye paketi vermesinin ardından Bayburt Aslandağı Ormanı'na geçildi.

AĞAÇ DİKİMİ TÖRENLE BAŞLADI

Bayburt'ta oluşturulacak "Bayburt Yargıtay Hatıra Ormanı" öncesi Aslandağı'nda tören düzenlendi. Törene Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in yanı sıra Vali Kerem Al, Ağaçlandırma Genel Müdürü Hanefi Avcı, Belediye Başkanı H. Ali Polat, Garnizon Komutanı Faruk Kayadelen, Yargıtay üyeleri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, "Bugün yüksek Yargıtay'ımızın Bayburt'ta oluşturmaya başladığı "Bayburt Yargıtay Hatıra Ormanı" dolayısıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu vesile ile başta sayın başkanımız olmak üzere bütün katılımcılara saygılar sunuyorum. 24 Temmuz 2009 tarihinde Sayın Yargıtay Başkanı'mız ve değerli üyelerinin Karadeniz gezisi kapsamında Bayburt'ta da misafir etmiştik. Bayburt ilimiz coğrafi açıdan Karadeniz Bölgesi'nde bulunmasına rağmen bitki örtüsü ve ormanlık alan açısından değerlendirdiğimizde maalesef Karadeniz bölgesi bitki örtüsünü burada görme şansına fazla sahip değiliz. Yüksek Yargıtay'ımızın ve üyeleri o gezi sırasında Bayburt'un bu durumunu gördükleri zaman Bayburt'ta böyle bir proje başlatmaya karar verilmişti ve projemiz olgunlaştı, bugün fidan dikimi aşamasına gelindi" dedi.

"SOSYAL SORUMLUĞUMUZ DA VAR"

Açılış konuşmasının ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, "Cennet yurdumuzun bu cennet köşesinde, bu güzel ortamda, bu güzel ormanda bir aradayız. Hepimizin kurumsal sorumlukları olduğu gibi sosyal sorumlukları da vardır. Sayın Yargıtay Başkanı'mız ve ekibinin bu sosyal sorumluluk çerçevesinde burada bulunduğunu biliyorum. Hepimizin bu ülkenin daha da gelişmesi adına sorumluluklarımız var bu sorumluluklarımızın farkında olmak üzere hareket edeceğimizi hatırlatıyorum ve hepinizi saygıyla kutluyorum" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE AĞAÇLANDIRMA ALANI BULMA SIKINTISI VAR"

Belediye Başkanı Polat'ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Ağaçlandırma Genel Müdürü Hanefi Avcı, yargı ormanları zincirine bir halka da Bayburt'ta ilave edildiğini ve bu zincirin her geçen gün büyüğünü belirterek, ağaçlandırmaya vermiş olduğu kıymetten dolayı Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve üyelerine teşekkür etti.

Yeşil doğa ve dinlenme alanları ihtiyacının insanların diğer ihtiyaçları arasında en önde olduğunu dile getiren Avcı, "Bizim hedefimiz Cumhuriyet'imizin yüzüncü yılında orman alanlarımızı daha da büyütmektir. Türkiye'de orman alanlarının dağılımına baktığımızda dağılımın dengesiz olduğunu görüyoruz. Karadeniz Bölgesi'ne baktığımızda ormanlarımız çok güzel ama Doğu Anadolu Bölgesi'ne ve diğer bölgelerimize baktığımızda ormanlarımız çok fakir durumda. Tabii burada hepimize iş düşüyor.

Yargıtay başkanımız ve çalışanlarının başlatmış olduğu bu ağaçlandırma seferberliğini diğer bütün kamu kuruluşlarının da başlatmasını canı gönülden istiyoruz. Son 5 yılda Türkiye genelinde 2 milyon hektarda yaklaşık 2 milyon 500 bin ağaç dikimi hedefi ortaya konmuştur. Bu hedefi tutturmuş durumdayız. Dünyada ağaçlandırma çalışmaları bakımından Çin ve Hindistan'dan sonra üçüncü sıradayız. Türkiye'de ağaçlandıracak alan bulamıyoruz. Bunların içerisinde Bayburt'ta dahil olmak üzere ağaçlandırma alanı bulma sıkıntısı çekiyoruz.

Siz bize yer gösterin ağacı bizden, dikimi bizden, bakımı bizden biz o alanı ağaçlandıralım" şeklinde konuştu.

Törende Yargıtay üyeleri arasında bulunan ve Bayburtlu olması nedeniyle bir konuşma yapan Abdulkadir İlhan, "Doğup büyüdüğüm bu topraklara mensubu olmaktan gurur duyduğum yargı camiasıyla birlikte ağaçlandırma gibi güzel bir etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Doğanın bu denli hor kullandırıldığı bir dönemde kurumlara örnek olma adına da çok önemsediğim bu etkinlikte emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Yöremizin her yerinde bir ağaç kadar özgür ve bağımsız bir orman gibi kardeşçesine yaşama dileklerimle hepinize saygılar sunuyorum" dedi.

"AĞAÇLANDIRMA VESİLESİYLE ARAMIZDA BİR MANEVİ BAĞ OLUŞACAKTIR"

Törende bir konuşma yapan Bayburt Valisi Kerem Al ise, "Bugün burada bir bayram yaşıyoruz. Ankara'dan gelen misafirlerimiz bizi bahtiyar ettiler, kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Yeşil hayatın rengidir. Bunun için insanlar her gittikleri yerlerde ağaç aramış, ağaç dikmiş ve ağaçla yaşamışlardır. Ağaç türkü olmuş söylenmiş, masal olmuş dinlenmiştir. Ağacın insan medeniyetinde çok önemli yeri vardır. Ağaç yurt sevgisini oluşturur. Yurdumuzun neresinde olursa olsun dikilen her ağaç kıymetlidir.

Kurumların icra ettikleri kamu görevleri yanında üstlendikleri sosyal sorumlukları ile günümüzde bu çalışmanız bizim için çok anlamlı ve kıymetlidir. Oluşturduğunuz bu hatıra ormanları çerçevesinde Bayburt'un da seçilmesi ayrıca çok mutluluk verici bir durumdur. Aramızda bir manevi bağ oluşmaktadır. Bu çalışmadan dolayı yargı camiasına canı gönülden şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

"YARGIYA BÜTÜN TOPLUMUN SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR"

Bayburt'ta "Bayburt Yargıtay Hatıra Ormanı" oluşturmak için bulunan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, törende yaptığı konuşmasında, "Bizler zaman zaman yargı mensupları olarak yargı ile konuşmalar yapıyoruz. Adaletin ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yoktur. Bunu hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Tabii adaleti gerçekleştirecek olanlar da yargı mensuplarıdır. Bunun için ben özet olarak şunu söylemek istiyorum. Yargıya bütün toplumun sahip çıkması gerekiyor. Çıkacağından da hiç şüphem yok çünkü toplumun teminatı, demokrasinin teminatı, hepimizin teminatı yargı ve adalettir. Yürütme ve yasamayla uyum içerisinde çalışarak bu görevi mutlaka yerine getirecektir" dedi.

Yargıtay'ın yoğun çalışmaları dışında sosyal sorumluluk olarak ağaçlandırma faaliyetleri olduğunu söyleyen Gerçeker, "Değerli üyelerimizin başlattığı bu sosyal etkinlikler çerçevesinde ağaç dikme gibi güzel bir organizasyonda sizlerle birlikte olmak için bu şirin ilimizdeyiz. Öncelikle gösterdiğiniz konukseverlikten dolayı çok teşekkür ediyorum. Ağaç Tanrı'nın insanlara bahşettiği en değerli varlıklardan birisidir. Bu konuda alınan mesafe gerçekten çok büyük. İnşallah bu bozkırlar orman haline gelecek.

Hem doğa güzelliği hem de ekonomik açıdan büyük kazançlar elde etmiş olacağız. Şunu da ilave etmek istiyorum. Biz burada değerli meslektaşlarımla birlikte ağaç diktikten sonra da Bayburt'ta da dikili ağacımız olacak. Biz de bir noktada Bayburtlu olmuş olacağız. Bizlerin sizlerle çok güzel bir bağı oluşmuş olacak. Bu nedenle mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Dikilecek bu ağaçların Bayburt için güzellikler getirmesini ve hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Anayasaya değişikliği ile ilgili sorulan soruya Yargıtay Başkanı Gerçeker, "Herkes bu sürece saygılı olmak zorunda. Sürecin sonucunu bekliyoruz" yanıtını verdi.

Konuşmaların ardından Bayburt Sebahattin Bozo Lisesi Halk Oyunları ekibi tarafından Bayburt halk oyunları gösterimi sunuldu. Daha sonra Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve beraberindekiler, Bayburt Aslandağı'nda "Bayburt Yargıtay Hatıra Ormanı" için ayrılan alanlara geçerek burada ağaç dikti. Ağaç dikiminin ardından Bayburt Valiliği Konakevi'ne geçen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve beraberindekiler, burada verilen yemeğin ardından Trabzon'a hareket etti.

Haber: nethabercilik.com

Bu haber toplam 403 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER