ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
PİYASALAR
DOLAR
1,8495
EURO
2,4655
IMKB
52.093
ALTIN
680,50
POSTA LİSTESİ
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Ankara-9/9 ºC
Erzurum-17/1 ºC
İstanbul7/13 ºC
İzmir2/17 ºC
NÖBETÇİ ECZ.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayburt'ta Vakıflar Haftası Etkinlikleri
08 Mayıs 2010 / 18:10
Vakıflar Haftası, Bayburt Üniversitesi ve Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen panelle kutlandı.

Bayburt Şair Zihni Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele panelist olarak Bayburt Eğitim Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Eğitimi Bölümü'nde görevli öğretim üyeleri katıldı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hasan Kurt koordinatörlüğünde gerçekleştirilen panelde koordinatör yardımcılığını Araştırma Görevlisi İbrahim Aşlamacı yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Erzurum Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Üngan'ın konuşmasıyla başlayan programda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan vakıflarla ilgili kısa film ve 'Dünden Bugüne Bayburt Üniversitesi' isimli slaytın gösteriminin ardından panele geçildi.

Panelde Bayburt Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Okuyan "İslam Medeniyeti Tarihinde Vakıf Müessesesi ve Bayburt Örneği" konulu çalışmasını sundu. Okuyan kısaca Vakıf Medeniyeti konusunda bilgi verdikten sonra Bayburt örneği kapsamında Pulur (Gökçedere) Köyü Ferruhşad Bey Vakfı ve Bayburt Müslüman Dilendirmezler Cemiyeti ile ilgili de bilgiler verdi.

Panelde ayrıca Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şentürk "Vakıf Kültürünün Kur'an-ı Kerim'deki Referansları", Yrd. Doç. Dr. Nevzat Aydın "Hz. Peygamber'in Sünnetinde Vakıf Anlayışının İzleri", Yrd. Doç. Dr. Yusuf Şen "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu Olarak Vakıflar" ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şengün de "Türk-İslam Eğitim Tarihinde Vakıfların Yeri ve Önemi" konusundaki bildirilerini sundular. YüksekÖğretim Kurumu'ndaki bir toplantısı nedeniyle il dışında bulunan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu programa bir kutlama mesajı gönderdi.


Kaynak: nethabercilik.com

Bu haber toplam 399 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER